Aktuálně - cesty

Štítky: akce, cesty, kultura, produktové, svatby, ze života

Liberec

Publikoval 6. 11. 2017 autor Martin. Štítky cesty.

Liberec (německy Reichenberg) je statutární město na severu Čech a krajské město Libereckého kraje. Má přes 103 tisíc obyvatel a je tak pátým největším městem České republiky (třetím v Čechách).

Liberecká městská hromadná doprava se skládá ze systému autobusových a tramvajových linek, které provozuje Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a.s. (do 21. října 2010 pod názvem Dopravní podnik města Liberce). Centrálním místem je terminál MHD ve Fügnerové ulici.

Navštívil jsem Liberec jako fotograf produkční firmy České televize, která zde připravuje dokument o úzkorozchodné tramvajové lince z Liberce do Jablonce. Jelikož jsem sám zaměstnancem Pražského Dopravního podniku, byla pro mě tato návštěva dvojnásob zajímavá :o)


Liberec, 1. máje Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a. s. Úzkorozchodná trať Liberec - Jablonec
Úzkorozchodná trať Liberec - Jablonec Úzkorozchodná trať Liberec - Jablonec Liberec, Terminál MHD Fügnerova
Liberec, radnice Liberec, Hotel Praha Liberec, Divadlo F. X. Šaldy

Hradec Králové

Publikoval 27. 10. 2017 autor Martin. Štítky cesty.

Hradec Králové je statutární město na východě Čech a metropole Královéhradeckého kraje. Leží na soutoku Labe s Orlicí a je součástí hradecko-pardubické aglomerace. Žije zde přes 92 tisíc obyvatel.

Zastavil jsem se v Hradci s rodinou cestou do Orlických hor. Prošel městem, sledoval ruch na ulicích, ochutnal místní pivo a vnímal podzimní atmosféru zajímavého města. Bylo mi fajn a fotoaparát byl se mnou :o)

Hradec Králové Hradec Králové, Žižkovy sady Hradec Králové, Žižkovy sady
Hradec Králové, grafiti Hradec Králové, bývalá synagoga na třídě ČSA Hradec Králové, Velké náměstí

Trojský zámek

Publikoval 17. 10. 2017 autor Martin. Štítky akce, cesty, kultura.

Zámek Troja (známý též jako Trojský zámek) je barokní stavba v pražské městské části Troja postavená v letech 1679–1685 hrabětem Václavem Vojtěchem ze Šternberka jako letní sídlo kde pobýval zde se svou chotí Klárou a dcerou. Nachází se na pravém břehu řeky Vltavy, v jeho areálu se nalézá také několik hospodářských stavení, včetně konírny. K zámku patřila i vinice a kaplička svaté Kláry, která je dnes součástí Botanické zahrady. Objekt zámku je obklopen rozsáhlou zámeckou zahradou s mnoha okrasnými i ovocnými stromy a malým přírodním bludištěm.

Procházím se sály zámku, zkoumám detaily fresek a soch a zaujatě poslouchám odborný výklad historika, znalce umění a vína a charismatického vypravěče Bohumila Vurma, jehož komentované prohlídky Trojského zámku jsem právě účastníkem. Skvělý zážitek :o)

Trojský zámek Trojský zámek Trojský zámek
Trojský zámek Trojský zámek, Tartar Trojský zámek, Tartar
Trojský zámek, Trojský zámek, bludiště Trojský zámek

Jizerskohorské bučiny

Publikoval 14. 10. 2017 autor Martin. Štítky cesty, ze života.

Podzimní víkend plný slunce babího léta v podhůří Jizerských hor. Barevné hřebeny bukových lesů. Bublající potoky, strmě padající v nádherných vodopádech. Úžasné výhledy z vrcholků skal. Slunce, proplétající se skrze větve stromů a barvící závěje listí do všech odstínů zlaté. To jsou chvíle, kdy duše fotografa jásá a přede ...vlastně ...nejen fotografa :o)

Cesta všech barev Jizerskohorské bučiny Jizerskohorské bučiny, Ořešník
Jizerskohorské bučiny, Ořešník Jizerskohorské bučiny, Ořešník Jizerskohorské bučiny
Jizerskohorské bučiny Jizerskohorské bučiny Jizerskohorské bučiny

Šluknovský výběžek

Publikoval 23. 8. 2017 autor Martin. Štítky cesty.

Jako každý rok, vyrážím s partou přátel objevovat zajímavá místa naší země. Týdenní putování jen s batohem a dobrou náladou. Dny kdy se práší od podrážek nebo čvachtá v loužích. Večery u ohně, nebo v teple nějaké místní hospůdky. Noci pod plachtou proti dešti, nebo jen s výhledem přímo ze spacáku na nebe poseté hvězdami. ...a vždy s fotoaparátem při ruce :o)

Severní země. Tajemné hluboké lesy, příkrá údolí, náhorní louky a pozůstatky lidské historie, která svádí k zamyšlení nad osudem lidí, co zde žili a žijí. Od nejsevernějšího bodu republiky nad Lobendavou až po úpatí Lužických hor. Pohraniční stezky, smíšené lesy plné hub a zvířat, zchudlá městečka a vesničky, přes které přešla sláva příhraničních textilních manufaktur, které se tu dnes postupně rozpadají. Staré vily továrníků zarostlé vegetací a jen zřídka udržované. Poutní místa ...křížové cesty, kostelíky a kaple ...hledání alespoň nějaké naděje na lepší život v tomto drsném kraji. Přes to všechno tu člověk potkává milé a vstřícné lidi, jakoby vzešlé z nějaké jiné doby, mávnutím kouzelného proutku. Díky, že jsem tu mohl být :o)

Lobendava Severní Severní
Šluknov, zámek Krásný Buk, Jägrova vila Jedlová hora
Jedlová hora, západ slunce Jedlová hora Luž, Sirný pramen

Olomouc

Publikoval 8. 7. 2017 autor Martin. Štítky cesty.

Olomouc je statutární a univerzitní město, centrum Olomouckého kraje, metropole Hané a historická metropole celé Moravy. Ve městě o rozloze 10 336 ha žije 100 tisíc obyvatel a je tak šestým nejlidnatějším městem ČR.

Toulal jsem se Olomoucí a okolím dva dny a bylo mi tu moc fajn. Také díky mým průvodkyním Renatě a Míše :) ...díky holky!

Dolní náměstí, Olomouc Dolní náměstí, Olomouc Sloup Nejsvětější Trojice, Horní náměstí, Olomouc
Orloj, Horní náměstí, Olomouc Kaple sv. Jana Sarkandera, Olomouc Olomouc
Katedrála sv. Václava, Olomouc Školní ulice, Olomouc Svatý Kopeček, Olomouc

Samos

Publikoval 20. 6. 2017 autor Martin. Štítky cesty.

Samos je řecký ostrov ležící ve východní části Egejského moře. Svou rozlohou 475 km2 je největší ostrovem Egejského moře. Je 1,5 km vzdálený od pobřeží Turecka. Turistický ruch je tu relativně malý, snad protože je zde trochu studenější moře než ve zbytku řeckého světa. Hlavní město ostrova je stejnojmenný přístav Samos. Leží v severovýchodní části ostrova v hlubokém zálivu obráceném na západ.

Městečko Kokkari se utápí v dopoledním vedru řeckého slunce. Starý šedivý Řek věší na hák před tavernou právě ulovenou chobotnici. V poledne ji nabídne hostům k obědu. Fouká svěží větřík a čechrá srst několika polodivokých koček ležících ve stínu staré rybářské lodě. Moře šumí a příboj chrastí nespočetným množstvím oblázků. Dívám se směrem k horám. Zítra se tam vydám a snad najdu ten pravoslavný klášter o kterém jsem slyšel ....

Adýo, Samos ...efcharistó!

Kokkari, Samos, Greece Kokkari, Samos, Greece Kokkari, Samos, Greece
Samos, Kokkari, Greece Kokkari, Samos, Greece Kokkari, Samos, Greece
Kokkari, Samos, Greece Samos, Samos, Greece Samos, Samos, Greece
Samos, Samos, Greece Samos, Samos, Greece Kokkari, Samos, Greece
Kokkari, Samos, Greece Monastery Vronda, Samos, Greece Kokkari, Samos, Greece

Cheb

Publikoval 31. 5. 2017 autor Martin. Štítky cesty.

Zakázkové focení města Chebu a okolí pro produkční firmu České televize.

Cheb (německy Eger), je město ve stejnojmenném okrese a v Karlovarském kraji, 40 km jihozápadně od Karlových varů a 5 km od hranic s Německem na řece Ohři. První historicky dochovaná zmínka o Chebu pochází z roku 1061. V současné době má něco přes 32 tisíc obyvatel. Turisticky velmi zajímavé město se zvláštní atmosférou, které bezpochyby stojí za návštěvu a bližší prozkoumání :o).

Cheb, Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad Cheb, Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad Cheb, Špalíček
Cheb, Špalíček Cheb, Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad Cheb, Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad
Cheb, Kostel sv. Mikuláše a Alžběty Cheb, Kamenná ulice Cheb, Růžový kopeček
Cheb, Městské divadlo Cheb Cheb, Bismarckova rozhledna

Banát 2017

Publikoval 25. 5. 2017 autor Martin. Štítky cesty.

Banát. Poklidná krajina na jižním okraji Rumunska, kterou obeplouvá mohutný tok Dunaje. Jsou tu vysoké kopce porostlé většinou bukovými lesy i hluboká údolíčka vymletá nesčetnými potůčky a říčkami. Rozlehlé pastviny i velké plochy obdělaných políček. Jezdím do Banátu od roku 2001. Především za českými krajany, jejichž předkové sem přišli za prací před zhruba 200 lety a dodnes si zachovali kulturu i jazyk.  Za ta léta jsem zde poznal mnoho zajímavých lidí, kterých si vážím a mám je rád. Pana Kocmana z Eibenthálu, paní Pelnářovou z Bígru, manžele Pražákovi z Rovenska, Venu Piečka z Gerniku a hlavně Mariánku ze Svaté Heleny, kam se pokaždé vracím jako "domů". Ten kraj a ti lidé mi přirostli k srdci. Vím, že jsem tam letos v květnu nebyl určitě naposledy a s největší pravděpodobností se tam vydám hned příští rok ve stejnou dobu :o) .....zaujaly vás obrázky a chtěli byste to vidět na vlastní oči a něco zažít? Není problém, stačí se přidat!

Banát, Eibenthal Banát, Rovensko Banát, Gernik
Banát, motýli Banát, Svatá Helena Banát, Eibenthal
Banát, Rovensko Banát, Rovensko Banát, Svatá Helena

Český Krumlov

Publikoval 7. 5. 2017 autor Martin. Štítky cesty.

V českých zemích bychom stěží hledali dvě místa, která skýtají na první pohled tolik podob jako je Český Krumlov a Praha. Historickými centry obou měst protéká řeka Vltava, na jednom břehu se v obou případech rozprostírá kouzelné staleté město, které neztratilo svůj středověký ráz, na druhém břehu se nad skálou k nebesům tyčí majestátní hrad a zámek. Obě místa dnes patří k turisticky nejnavštěvovanějším městským památkovým rezervacím v České republice a jako první z našich památek byla roku 1992 zařazena do seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Přiznám se, že Český Krumlov patří mezi má nejmilejším města v Čechách. Mám ho spojený se spoustou vzpomínek z mládí. Českokrumlovský folkový festival v devadesátých letech. Vodácká zastavení při splouvání Vltavy. Toulky městem za poledne i o půlnoci. První lásky, které zmizely v proudu času, i přátelé, které mám do dnes. To všechno je pro mě Krumlov .... Díky :o)

Český Krumlov Český Krumlov Český Krumlov
Český Krumlov Český Krumlov Český Krumlov
Český Krumlov Český Krumlov Český Krumlov

««« «« 1 2 3 4 5 6 7 8 »» »»»

© Martin Patočka