Aktuálně - kultura

Štítky: akce, cesty, kultura, produktové, svatby, ze života

Rudolfínský ples 2019

Publikoval 26. 1. 2019 autor Martin. Štítky akce, kultura.

Ples se vším všudy! Akustická, dobová hudba, nejoblíbenější tance 16. a  17. století, krásné prostory Velkého sálu Novoměstské radnice v Praze, dobové recepty i nápoje a především veliká společenská událost…

"Rond" je pestré společenství lidí s bohatou taneční, divadelní, hudební či šermířskou minulostí, které pojí společná touha dělat starý tanec jinak, než bylo v našich krajích doposavad zvykem. Lidí, kterým nevadí číst čtyři sta let staré taneční spisy v originále, kterým nepřipadá jako ztráta času vyrábět dvacet hodin knoflíky, kterým nepřijde nepřiměřené pracovat dva roky na jednom vystoupení, a kterým tanec na kožené podrážce nenahání hrůzu. (http://blog.rond.cz/)

Již popáté jsem se vydal na cestu časem. Oblékl si na míru šitý kostým, na krk zavěsil fotoaparát a zavřel oči. Už to slyším ....cinkání kovových pohárů, šum hlasů, slabá, ale stále sílící, melodická hudba, šustění šatů a klapot podpatků. Vůně sladkých i slaných koláčů, silného vína a kořeněného piva. Zase oči otvírám a jsem v jiné době. Elegantní měšťan s konšelským řetězem kolem krku mne pozdraví lehkou úklonou. Dáma s perlovým náhrdelníkem udělá pukrle a koketně se  na mě usměje. Knecht s ostrým tesákem za pasem mě mávnutím zve k hráčskému stolu ..."Kostky čekají!" Ale já jsem tu hlavně proto, abych se pokusil zachytit ty prchavé okamžiky. Občas na to ale zapomínám a se svitem svící v očích se stávám součástí jiného století ...... Díky :o)

Rudolfínský ples 2019 Rudolfínský ples 2019 Svobodné hudební bratrstvo, Rudolfínský ples 2019
Rudolfínský ples 2019 Housebroken consort, Rudolfínský ples 2019 Rudolfínský ples 2019
Rudolfínský ples 2019 Rudolfínský ples 2019 Rudolfínský ples 2019
Rudolfínský ples 2019 Rudolfínský ples 2019 Rudolfínský ples 2019
Rudolfínský ples 2019 Rudolfínský ples 2019 Rudolfínský ples 2019
Housebroken consort, Rudolfínský ples 2019 Rudolfínský ples 2019 Rond, Rudolfínský ples 2019

Pražské Jezulátko a Vrtbovská zahrada

Publikoval 28. 10. 2018 autor Martin. Štítky kultura.

Další úžasný seminář a komentovaná prohlídka se společností Pragamystica pod vedením Bohumila Vurma. Tentokrát Barokní perly malé Strany.

Kostel Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského ukrývá sošku tzv. Pražského Jezulátka, uctívanou již od 16. století, která se do Prahy dostala ze Španělska díky manželce Vratislava z Pernštejna. Bohatě zdobený kostel skrývá i jiná umělecká díla, například nedávno zrestaurovaný obraz „Pomoc Panny Marie“ zachycující zázrak na Bílé Hoře. Nesmírným zážitkem bylo velmi osobní setkání s bývalým převorem karmelitánského řádu, současným rektorem kostela, Anastasiem Roggerem.

Ještě za světla vstupuji do Vrtbovské zahrady, která je plná mytologie a symboliky. Její geniální tvůrci, Kaňka, Reiner, Braun, do ní vtiskli hloubku i lehkost. Kochám se jedinečným výhledem na Prahu jako na dlani. A při setmění si vychutnávám osvětlenou zahradu, kterou speciálně pro nás výjimečně rozsvěcí, což se dělá pouze jednou ročně. Úžasné odpoledne a večer!

Kostel Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského Kostel Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského Pražské Jezulátko
Vrtbovská zahrada Vrtbovská zahrada Vrtbovská zahrada
Vrtbovská zahrada Vrtbovská zahrada Vrtbovská zahrada

Signál 2018

Publikoval 11. 10. 2018 autor Martin. Štítky akce, kultura.

Mezinárodní festival světla, který se odehrává v historickém centru Prahy. Známá i tajemná místa Prahy ožila tvorbou předních českých a světových umělců z oblasti audiovizuálního umění. Venkovní světelné instalace. Architektonické video-mappingy. Workshopy. Moderní audiovizuální umění. Light art.

Celý jeden večer jsem obcházel s fotoaparátem jednotlivé instalace a prožíval opravdu nevšední zážitky. Světla, zvuky, vůně. Sdílené pocity očarování. Oči doširoka otevřené a uši nastražené. Až jsem občas "zapomínal", že mám v ruce fotoaparát :o)

Neon, Michal Škapa (CZ) STRATUM, Chevalvert (FR) Horizont, Tomáš Ullrich & Ivo Louda (CZ)
SSSSSSpace, _STROY (CZ) 3CZ 1234, OBRAZ – OBRÁNCI ZVÍŘAT (CZ) Nucleus3, Ruestungsschmie.de (DE)
NE(U)KLID, Verge (Jana Mercogliano) (CZ) Aquarium, Marpi Studio (PL) Paralelně spolu, Barbora Šlapetová & Lukáš Rittstein (CZ)
O stádnosti, Ivan Kafka (CZ) Touch, Tomáš Dymeš (CZ) Future Ruins, Romain Tardy (FR)

KEFÍR 2018

Publikoval 1. 9. 2018 autor Martin. Štítky akce, kultura.

Šestý ročník babypunkového festivalu v zahradách zámku Kačina u Kutné hory, pořádaný kapelou a všeumělským uskupením Kašpárek v rohlíku. Neuvěřitelně barevná a živá směsice hudby, divadla, nejrůznějších workshopů a zábavných nápadů pro děti i dospělé. Navštívil jsem tuhle akci s dětmi už počtvrté a byl jsem opět nadšený. Co se týče propojení zábavy pro děti a dospělé nemá myslím Kefír u nás ani ve světě obdobu a konkurenci. Díky, Kašpárku, příští rok přijedeme zase!! :o)

Sto zvířat, Kefír GAIA MESIAH, Kefír  Jiří Schmitzer, Kefír
Kefír Kefír Kefír
Kefír Kefír Kašpárek v rohlíku, Kefír

Valdek

Publikoval 22. 8. 2018 autor Martin. Štítky cesty, kultura.

Valdek je zřícenina raně gotického hradu ze třináctého století s mladšími dostavbami, nacházející se v CHKO Brdy, na jihozápadním postranním vrcholku kopce Berance. V roce 1346 byl hrad obléhán, od dob třicetileté války je pustý. Dochovaly se rozsáhlé části opevnění, věž a zbytky renesančně upraveného paláce z šestnáctého století. Pod hradem směrem k potoku se nachází kamenné moře.

„Hrad Valdek jest jeden z nejpamátnějších země České, 
a jméno jeho, spolu se jménem mohutného rodu, 
jasně skví se v dějinách naších.“        František Palacký

Valdek Valdek Valdek
Valdek Valdek

Prázdniny v Telči 2018

Publikoval 5. 8. 2018 autor Martin. Štítky cesty, kultura.

36. ročník festivalu Prázdniny v Telči. Jezdím sem už od šestnácti let. Vždy alespoň na pár dní. Být zase u toho. Cítit to... :o) protože "Prázdniny v Telči nejsou festival, ale způsob života!" Koncerty, divadlo, toulky krásným městem za poledního žáru i o půlnoci, setkávání se s přáteli za dne v podloubích pohádkového města, i v noci v kempu u kytar ..... to všechno je pro mě Telč a léto v ní. Díky! :o)

Biginbrothers, telč Nezmaři, Telč Tony Joch & přátelé, Telč
Vojta Kiďák Tomáško, Telč Žalman a spol., Telč narozeninový Milan Medvěd Kolář, Telč
Pavel Žalman Lohonka, Telč Náměstí Zachariáše z Hradce, Telč Ulický rybník, Telč

Folkové Podviní 2018

Publikoval 7. 6. 2018 autor Martin. Štítky akce, kultura.

Dokumentace každoročního festivalu folkové hudby v parku Podviní v Praze - Vysočanech. Skvělá akce, příjemná hudba a kolem spousta dobrých přátel...... radost fotit :o)

Ve čtvrtek v pět Jiří Dědeček Aleš Petržela s kapelou
Druhá tráva Robert Křesťan Hop Trop

Rondí ples 2018

Publikoval 3. 3. 2018 autor Martin. Štítky kultura.

Opět zpátky časem do středověku na 8. rondí rudolfínský ples. Akustická, dobová hudba, nejoblíbenější tance 16. a  17. století, krásné prostory mázhausu Novoměstské radnice v Praze se svícnovým osvětlením, dobové recepty i nápoje a především veliká společenská událost…

"Rond" je pestré společenství lidí s bohatou taneční, divadelní, hudební či šermířskou minulostí, které pojí společná touha dělat starý tanec jinak, než bylo v našich krajích doposavad zvykem. Lidí, kterým nevadí číst čtyři sta let staré taneční spisy v originále, kterým nepřipadá jako ztráta času vyrábět dvacet hodin knoflíky, kterým nepřijde nepřiměřené pracovat dva roky na jednom vystoupení, a kterým tanec na kožené podrážce nenahání hrůzu. (http://blog.rond.cz/)

Již počtvrté jsem se vydal na cestu časem. Oblékl si na míru šitý kostým, na krk zavěsil fotoaparát a zavřel oči. Už to slyším ....cinkání kovových pohárů, šum hlasů, slabá, ale stále sílící, melodická hudba, šustění šatů a klapot podpatků. Vůně sladkých i slaných koláčů, silného vína a kořeněného piva. Zase oči otvírám a jsem v jiné době. Elegantní grand s třírohým kloboukem mne pozdraví lehkou úklonou. Dáma s perlovým náhrdelníkem udělá pukrle a koketně se  na mě usměje. Knecht s ostrým tesákem za pasem mě mávnutím zve k hráčskému stolu ..."Vrchcáby čekají!" Ale já jsem tu hlavně proto, abych se pokusil zachytit ty prchavé okamžiky. Občas na to ale zapomínám a se svitem svící v očích se stávám součástí jiného století, jako bych vstoupil do obrazu nějakého starého vlámského mistra ...... Díky :o)

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek Housebroken consort Rond

Břevnovský klášter

Publikoval 24. 2. 2018 autor Martin. Štítky kultura.

Břevnovský klášter (plným názvem Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově) je nejstarší český mužský klášter, nacházející se v pražské čtvrti Břevnov. Založil jej roku 993 kníže Boleslav II. a pražský biskup Vojtěch. Od počátku v něm sídlí mnišská komunita benediktinů, která sem přišla z německého kláštera Niederaltaich. U příležitosti 1000. výročí založení kláštera roku 1993 povýšil papež Jan Pavel II. břevnovské opatství na arciopatství. Klášter jako celek s bazilikou svaté Markéty a s Markétskou zahradou je chráněn jako národní kulturní památka České republiky. Klášter má nejstarší tradici vaření piva v celé České republice. Navštívil jsem tuto úžasnou "živou" památku v rámci semináře a komentované prohlídky Bohumila Vurma (pragamystica.cz)

Břevnovský klášter Břevnovský klášter Břevnovský klášter
Břevnovský klášter - parkety ve tvaru Květ života Břevnovský klášter Břevnovský klášter

Obecní dům

Publikoval 4. 11. 2017 autor Martin. Štítky kultura.

Obecní dům (původním názvem Obecní dům Král. hl. města Prahy, nazývaný též např. Obecní dům u Prašné brány nebo Reprezentační dům hlavního města Prahy) čp. 1090 je jedna z nejznámějších secesních staveb v Praze. Na místě dnešního Obecního domu stála původně rezidence českých králů, Králův dvůr. Obecní dům vstoupil dvakrát do historie československé státnosti: 28. října 1918 zde byla vyhlášena samostatnost Československa a v listopadu 1989 zde proběhla první setkání dosavadní komunistické vlády s představiteli Občanského fóra v čele s Václavem Havlem. Málokoho tedy překvapí, že vznik tohoto domu i jeho historie je úzce spjatá s polotajnou organizací Svobodných zednářů. Po jejich odkazu a symbolech jsem pátral při komentované prohlídce a semináři Bohumila Vurma.

Obecní dům Obecní dům, cukrárna Obecní dům
Obecní dům Obecní dům Obecní dům
Obecní dům Obecní dům Obecní dům
Obecní dům Obecní dům Obecní dům, výtah

««« «« 1 2 3 4 5 6 »» »»»

© Martin Patočka