Aktuálně - cesty

Štítky: akce, cesty, kultura, produktové, svatby, ze života

Velké Meziříčí

Publikoval 8. 10. 2010 autor Martin. Štítky cesty.

Velké Meziříčí (něm. Groß Meseritsch) je moravské město v jihovýchodní části kraje Vysočina v okrese Žďár nad Sázavou, na soutoku řek Oslavy a Balinky. Někdy se mu také říká zkráceně Velmez nebo také Medřič. Ze soutoku obou řek také pochází dnešní název Velké Meziříčí. Město leží v těsné blízkosti dálnice D1, která město překlenuje mostem Vysočina na svém 144. kilometru. Velké Meziříčí má za znak červený štít se sedmi stříbrnými pery, zasazenými ve zlatém perizoniu. V roce 2008 oslavilo 600. výročí od udělení plných městských práv.

dálniční most zámek synagoga
obrazek obrazek obrazek

Praděd

Publikoval 26. 8. 2010 autor Martin. Štítky cesty.

Praděd (1491,3 m) je nejvyšší hora Hrubého Jeseníku, Moravy a českého Slezska vůbec. Celkově jde o pátou nejvyšší horu České republiky. Je zde nejdrsnější podnebí, průměrná roční teplota nepřevyšuje 1 °C. Na slezské části vrcholu stojí 162 metrů vysoký televizní vysílač s rozhlednou, jehož horní plošina je nejvyšším (byť umělým) bodem v České republice. Hora leží na historické zemské hranici Moravy a Slezska, v současnosti tudy prochází i hranice krajů Moravskoslezského a Olomouckého, a okresů Bruntál (Malá Morávka, Vrbno pod Pradědem) a Šumperk (Loučná nad Desnou).

obrazek obrazek obrazek

Jeseníky 2010

Publikoval 22. 8. 2010 autor Martin. Štítky cesty.

Každoroční srpnové vandrování po vlastech Českých letos směřovalo do Jeseníků po trase Šumperk - Branná - Bílá Voda - Javorník - Jeseník - Červenohorské sedlo - Praděd - Rýmařov.  Nádherná krajina. Společnost přátel. Vedro i zima. Spousta zážitků. ...No..a kam příští rok? :o)

obrazek obrazek obrazek

Okolí Telče

Publikoval 8. 8. 2010 autor Martin. Štítky cesty.

Letní den. Slunce hřeje. Kráčím prašnou cestou mezi poli, lehce zvlněnou krajinou na rozhraní Vysočiny a České Kanady. Louky voní a vzduchem se nese cvrkání svrčků. Rozprostření. Radost z chůze. Oči i duše se těší z krásného dne. Díky.

obrazek obrazek obrazek

Sněžka

Publikoval 31. 7. 2010 autor Martin. Štítky cesty.

S partou přátel jsem vyrazil do Krkonoš pokořit nejvyšší vrchol Čech. Byl to nádherný víkend :o).

"Sněžka (polsky Śnieżka, německy Schneekoppe) je se svými 1602 m n. m. nejvyšší horou Hraničního (Slezského) hřebenu Krkonoš,  i celého Česka. Je to významná dominanta východní části Krkonoš. Přes vrchol Sněžky prochází česko-polská hranice. Na vrchol vede ze 4,5 km vzdálené Pece pod Sněžkou sedačková lanovka. Severní, polská strana spadá do údolí řeky Lomničky, jižní část do Obřího dolu, západní do Úpské rašeliny a východní přecházejí v Obří hřbet.Vrcholek hory je skalnatý a má rozlohu okolo 120 000 . Jelikož je Sněžka nejvyšší hora v širokém okolí, je z vrcholku rozsáhlý panoramatický pohled do širokého okolí."

obrazek obrazek obrazek

««« «« 1 2 3 4 5 6 7 8 »» »»»

© Martin Patočka