Aktuálně

Štítky: akce, cesty, kultura, produktové, svatby, ze života

Bedřichov

Publikoval 31. 1. 2019 autor Martin. Štítky cesty.

Bedřichov v Jizerských horách. Tradiční start Jizerské padesátky. Zima, sníh a led ...ale krásně!! :o)

obrazek obrazek obrazek
obrazek

Rudolfínský ples 2019

Publikoval 26. 1. 2019 autor Martin. Štítky akce, kultura.

Ples se vším všudy! Akustická, dobová hudba, nejoblíbenější tance 16. a  17. století, krásné prostory Velkého sálu Novoměstské radnice v Praze, dobové recepty i nápoje a především veliká společenská událost…

"Rond" je pestré společenství lidí s bohatou taneční, divadelní, hudební či šermířskou minulostí, které pojí společná touha dělat starý tanec jinak, než bylo v našich krajích doposavad zvykem. Lidí, kterým nevadí číst čtyři sta let staré taneční spisy v originále, kterým nepřipadá jako ztráta času vyrábět dvacet hodin knoflíky, kterým nepřijde nepřiměřené pracovat dva roky na jednom vystoupení, a kterým tanec na kožené podrážce nenahání hrůzu. (http://blog.rond.cz/)

Již popáté jsem se vydal na cestu časem. Oblékl si na míru šitý kostým, na krk zavěsil fotoaparát a zavřel oči. Už to slyším ....cinkání kovových pohárů, šum hlasů, slabá, ale stále sílící, melodická hudba, šustění šatů a klapot podpatků. Vůně sladkých i slaných koláčů, silného vína a kořeněného piva. Zase oči otvírám a jsem v jiné době. Elegantní měšťan s konšelským řetězem kolem krku mne pozdraví lehkou úklonou. Dáma s perlovým náhrdelníkem udělá pukrle a koketně se  na mě usměje. Knecht s ostrým tesákem za pasem mě mávnutím zve k hráčskému stolu ..."Kostky čekají!" Ale já jsem tu hlavně proto, abych se pokusil zachytit ty prchavé okamžiky. Občas na to ale zapomínám a se svitem svící v očích se stávám součástí jiného století ...... Díky :o)

Rudolfínský ples 2019 Rudolfínský ples 2019 Svobodné hudební bratrstvo, Rudolfínský ples 2019
Rudolfínský ples 2019 Housebroken consort, Rudolfínský ples 2019 Rudolfínský ples 2019
Rudolfínský ples 2019 Rudolfínský ples 2019 Rudolfínský ples 2019
Rudolfínský ples 2019 Rudolfínský ples 2019 Rudolfínský ples 2019
Rudolfínský ples 2019 Rudolfínský ples 2019 Rudolfínský ples 2019
Housebroken consort, Rudolfínský ples 2019 Rudolfínský ples 2019 Rond, Rudolfínský ples 2019

Kalendář 2019

Publikoval 14. 12. 2018 autor Martin. Štítky produktové.

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek

Zimní Brno

Publikoval 8. 12. 2018 autor Martin. Štítky cesty, ze života.

Návštěva moravské metropole, tentokráte v zimě :o) (viz. "Letní Brno" před půl rokem). Jedna z mnoha tradic, kterých už se několik let držím. V prosinci do Brna za svými přáteli. Projít se večerním městem, nasát vánoční atmosféru (a nějaký ten punč, medovinu, nebo svařené víno) a zakončit to posezením v některé brněnské hospůdce. I letos se mi tahle "mise" velmi vydařila :o)

Stará radnice, Brno Zelný trh, Brno Dominikánské náměstí, Brno
Nová radnice, Brno Česká, Brno Moravské náměstí, Brno

Legiovlak

Publikoval 2. 12. 2018 autor Martin. Štítky akce.

Legiovlak je ambiciózní projekt Československé obce legionářské, který si předsevzal vytvořit věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Vlak křižuje od května 2015 celou Českou republiku a jeho cesta skončí až v roce 2020. Pro mě byla jeho návštěva v obci Radnice u Rokycan velkým zážitkem, protože jsem jeho opravdovou trasu projel po Transsibiřské magistrále osobně letos v září.

http://www.csol.cz/legiovlak/

Legiovlak Legiovlak Legiovlak
Legiovlak Legiovlak Legiovlak
Legiovlak Legiovlak Legiovlak

Bečov nad Teplou

Publikoval 1. 12. 2018 autor Martin. Štítky cesty.

Bečov nad Teplou je město v Karlovarském kraji. První historická zmínka o městě pochází z roku 1214. V místním zámku je umístěn relikviář svatého Maura, po korunovačních klenotech je považován za druhou nejcennější movitou památku v Česku. Žije zde 933 obyvatel.

První prosincový víkend se stal Bečov cílem zimního výletu :o)

Bečov nad Teplou, řeka Teplá Bečov nad Teplou, náměstí 5. května Bečov nad Teplou, Kostel sv. Jiří
Státní hrad a zámek Bečov nad Teplou Bečov nad Teplou Bečov nad Teplou, Šibeniční vrch
Bečov nad Teplou, vrch Homolka Bečov nad Teplou, vrch Homolka Bečov nad Teplou, alpská vila Komtesa
Bečov nad Teplou Bečov nad Teplou, Botanická Zahrada Bečov nad Teplou, židovský hřbitov

Pražské Jezulátko a Vrtbovská zahrada

Publikoval 28. 10. 2018 autor Martin. Štítky kultura.

Další úžasný seminář a komentovaná prohlídka se společností Pragamystica pod vedením Bohumila Vurma. Tentokrát Barokní perly malé Strany.

Kostel Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského ukrývá sošku tzv. Pražského Jezulátka, uctívanou již od 16. století, která se do Prahy dostala ze Španělska díky manželce Vratislava z Pernštejna. Bohatě zdobený kostel skrývá i jiná umělecká díla, například nedávno zrestaurovaný obraz „Pomoc Panny Marie“ zachycující zázrak na Bílé Hoře. Nesmírným zážitkem bylo velmi osobní setkání s bývalým převorem karmelitánského řádu, současným rektorem kostela, Anastasiem Roggerem.

Ještě za světla vstupuji do Vrtbovské zahrady, která je plná mytologie a symboliky. Její geniální tvůrci, Kaňka, Reiner, Braun, do ní vtiskli hloubku i lehkost. Kochám se jedinečným výhledem na Prahu jako na dlani. A při setmění si vychutnávám osvětlenou zahradu, kterou speciálně pro nás výjimečně rozsvěcí, což se dělá pouze jednou ročně. Úžasné odpoledne a večer!

Kostel Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského Kostel Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského Pražské Jezulátko
Vrtbovská zahrada Vrtbovská zahrada Vrtbovská zahrada
Vrtbovská zahrada Vrtbovská zahrada Vrtbovská zahrada

Signál 2018

Publikoval 11. 10. 2018 autor Martin. Štítky akce, kultura.

Mezinárodní festival světla, který se odehrává v historickém centru Prahy. Známá i tajemná místa Prahy ožila tvorbou předních českých a světových umělců z oblasti audiovizuálního umění. Venkovní světelné instalace. Architektonické video-mappingy. Workshopy. Moderní audiovizuální umění. Light art.

Celý jeden večer jsem obcházel s fotoaparátem jednotlivé instalace a prožíval opravdu nevšední zážitky. Světla, zvuky, vůně. Sdílené pocity očarování. Oči doširoka otevřené a uši nastražené. Až jsem občas "zapomínal", že mám v ruce fotoaparát :o)

Neon, Michal Škapa (CZ) STRATUM, Chevalvert (FR) Horizont, Tomáš Ullrich & Ivo Louda (CZ)
SSSSSSpace, _STROY (CZ) 3CZ 1234, OBRAZ – OBRÁNCI ZVÍŘAT (CZ) Nucleus3, Ruestungsschmie.de (DE)
NE(U)KLID, Verge (Jana Mercogliano) (CZ) Aquarium, Marpi Studio (PL) Paralelně spolu, Barbora Šlapetová & Lukáš Rittstein (CZ)
O stádnosti, Ivan Kafka (CZ) Touch, Tomáš Dymeš (CZ) Future Ruins, Romain Tardy (FR)

Napříč Prahou přes tři jezy 2018

Publikoval 28. 9. 2018 autor Martin. Štítky akce.

Závod Napříč Prahou – přes tři jezy je tradičním pražským vodáckým závodem s historií sahající až do roku 1939. Trať závodu je dlouhá asi 6,5 říčních kilometrů se startem na Císařské louce (nad Železničním mostem) a s cílem na ostrově Štvanice. Jak název závodu napovídá, na trati se překonávají tři jezy: Šítkovský (pod Jiráskovým mostem), jez Staroměstský (nad Karlovým mostem) a Helmovský jez u Štvanice. Trať závodu je atraktivní, vede historickým centrem Prahy a je ojedinělou příležitostí ke sjetí pražských jezů, které se pro veřejnost otevírají právě jednou ročně u příležitosti tohoto závodu. Letos jsem měl opět možnost splout trasu tohoto závodu na raftu s fotoaparátem v ruce a byl to velmi příjemný zážitek. Vnímat město, které miluji, z "žabí" perspektivy je skvělé! :o)

Císařská louka, 3 jezy Národní divadlo, 3 jezy Novotného lávka, 3 jezy
Čertovka, 3 jezy Karlův Most, 3 jezy Nábřeží kapitána Jaroše, 3 jezy

KEFÍR 2018

Publikoval 1. 9. 2018 autor Martin. Štítky akce, kultura.

Šestý ročník babypunkového festivalu v zahradách zámku Kačina u Kutné hory, pořádaný kapelou a všeumělským uskupením Kašpárek v rohlíku. Neuvěřitelně barevná a živá směsice hudby, divadla, nejrůznějších workshopů a zábavných nápadů pro děti i dospělé. Navštívil jsem tuhle akci s dětmi už počtvrté a byl jsem opět nadšený. Co se týče propojení zábavy pro děti a dospělé nemá myslím Kefír u nás ani ve světě obdobu a konkurenci. Díky, Kašpárku, příští rok přijedeme zase!! :o)

Sto zvířat, Kefír GAIA MESIAH, Kefír  Jiří Schmitzer, Kefír
Kefír Kefír Kefír
Kefír Kefír Kašpárek v rohlíku, Kefír

««« «« 1 2 3 4 519 20 21 22 »» »»»

© Martin Patočka