Aktuálně

Štítky: akce, cesty, kultura, produktové, svatby, ze života

Český Krumlov 2018

Publikoval 18. 6. 2018 autor Martin. Štítky cesty, ze života.

Český Krumlov patří mezi má nejmilejším města v Čechách. Mám ho spojený se spoustou vzpomínek z mládí. Českokrumlovský folkový festival v devadesátých letech. Vodácká zastavení při splouvání Vltavy. Toulky městem za poledne i o půlnoci. První lásky, které zmizely v proudu času, i přátelé, které mám do dnes. To všechno je pro mě Krumlov, do kterého se moc rád vracím .... Díky :o)

Český Krumlov Český Krumlov, Vltava Český Krumlov, Vltava
Český Krumlov, Vltava Český Krumlov, Vltava Český Krumlov

Folkové Podviní 2018

Publikoval 7. 6. 2018 autor Martin. Štítky akce, kultura.

Dokumentace každoročního festivalu folkové hudby v parku Podviní v Praze - Vysočanech. Skvělá akce, příjemná hudba a kolem spousta dobrých přátel...... radost fotit :o)

Ve čtvrtek v pět Jiří Dědeček Aleš Petržela s kapelou
Druhá tráva Robert Křesťan Hop Trop

Otava

Publikoval 2. 6. 2018 autor Martin. Štítky cesty, ze života.

Otava je zlatonosná řeka v západních a jižních Čechách, která bývala do konce 19. století srdcem a osou prastarého Prácheňského kraje. Je to levostranný přítok Vltavy, vznikající soutokem Vydry a Křemelné na Šumavě u Čeňkovy Pily. Délka toku činí 111,7 km. Je to také jedna z pravých vodáckých řek. Nejsou na ní takové davy jako na Vltavě a mimo sezónu na ní najdete více laminátových lodí než plastových :o)

Otava Otava Otava
Otava Otava Otava

Banát 2018

Publikoval 9. 5. 2018 autor Martin. Štítky cesty.

Banát. Poklidná krajina na jižním okraji Rumunska, kterou obeplouvá mohutný tok Dunaje. Jsou tu vysoké kopce porostlé většinou bukovými lesy i hluboká údolíčka vymletá nesčetnými potůčky a říčkami. Rozlehlé pastviny i velké plochy obdělaných políček. Jezdím do Banátu od roku 2001. Především za českými krajany, jejichž předkové sem přišli za prací před zhruba 200 lety a dodnes si zachovali kulturu i jazyk.  Za ta léta jsem zde poznal mnoho zajímavých lidí, kterých si vážím a mám je rád. Pana Kocmana z Eibenthálu, paní Pelnářovou z Bígru, manžele Pražákovi z Rovenska, Venu Piečka z Gerniku a hlavně Mariánku ze Svaté Heleny, kam se pokaždé vracím jako "domů". Ten kraj a ti lidé mi přirostli k srdci. Vím, že jsem tam letos v květnu nebyl určitě naposledy a s největší pravděpodobností se tam vydám hned příští rok ve stejnou dobu :o) .....zaujaly vás obrázky a chtěli byste to vidět na vlastní oči a něco zažít? Není problém, stačí se přidat!

Bigar, Banát Rovensko, Banát Rovensko, Banát
Kaňony Nery, Banát Banát Banát
Banát Banát Západ slunce nad Dunajem

Jihočeská zoologická zahrada Ohrada

Publikoval 14. 4. 2018 autor Martin. Štítky ze života.

Zoologická zahrada v areálu zámečku Ohrada, nedaleko Hluboké nad Vltavou, je sice malá, ale velice pěkně vedená. Při mé jarní návštěvě mě velice mile překvapila. Spousta nádherných zvířat, které jsem jinde neviděl ...a opět ... nikam neutíkají a krásně se fotí :o)

LVÍČEK ZLATÝ (LEONTOPITHECUS ROSALIA) Makak JEŘÁB PANENSKÝ (ANTHROPOIDES VIRGO)
ŽELVA BAHENNÍ (EMYS ORBICULARIS) SYSEL OBECNÝ (SPERMOPHILUS CITELLUS) KAKARIKI ŽLUTOČELÝ (CYANORAMPHUS AURICEPS)
HOLUB DOUPŇÁK (COLUMBA OENAS) TAMARÍN VOUSATÝ (SAGUINUS IMPERATOR) BAZILIŠEK ZELENÝ (BASILISCUS PLUMIFRONS)

ZOO Praha

Publikoval 8. 4. 2018 autor Martin. Štítky ze života.

Mám pražskou zoologickou zahradu v Troji moc rád. Chodím tam aspoň jednou za rok. Zvířata nikam neutíkají a dobře se fotografují :o)

PLAMEŇÁK CHILSKÝ (PHOENICOPTERUS CHILENSIS) OREL VÝCHODNÍ (HALIAEETUS PELAGICUS) MAKAK VEPŘÍ (MACACA NEMESTRINA)
GUERÉZA PLÁŠTÍKOVÁ (COLOBUS GUEREZA) GUERÉZA PLÁŠTÍKOVÁ (COLOBUS GUEREZA) GUERÉZA PLÁŠTÍKOVÁ (COLOBUS GUEREZA)
GAVIÁL INDICKÝ (GAVIALIS GANGETICUS) ŽELVA BAHENNÍ (EMYS ORBICULARIS) GORILA NÍŽINNÁ (GORILLA GORILLA)
BIZON (BISON BISON) SOB KARELSKÝ (RANGIFER TARANDUS FENNICUS) MEDVĚD LEDNÍ (URSUS MARITIMUS)

Rondí ples 2018

Publikoval 3. 3. 2018 autor Martin. Štítky kultura.

Opět zpátky časem do středověku na 8. rondí rudolfínský ples. Akustická, dobová hudba, nejoblíbenější tance 16. a  17. století, krásné prostory mázhausu Novoměstské radnice v Praze se svícnovým osvětlením, dobové recepty i nápoje a především veliká společenská událost…

"Rond" je pestré společenství lidí s bohatou taneční, divadelní, hudební či šermířskou minulostí, které pojí společná touha dělat starý tanec jinak, než bylo v našich krajích doposavad zvykem. Lidí, kterým nevadí číst čtyři sta let staré taneční spisy v originále, kterým nepřipadá jako ztráta času vyrábět dvacet hodin knoflíky, kterým nepřijde nepřiměřené pracovat dva roky na jednom vystoupení, a kterým tanec na kožené podrážce nenahání hrůzu. (http://blog.rond.cz/)

Již počtvrté jsem se vydal na cestu časem. Oblékl si na míru šitý kostým, na krk zavěsil fotoaparát a zavřel oči. Už to slyším ....cinkání kovových pohárů, šum hlasů, slabá, ale stále sílící, melodická hudba, šustění šatů a klapot podpatků. Vůně sladkých i slaných koláčů, silného vína a kořeněného piva. Zase oči otvírám a jsem v jiné době. Elegantní grand s třírohým kloboukem mne pozdraví lehkou úklonou. Dáma s perlovým náhrdelníkem udělá pukrle a koketně se  na mě usměje. Knecht s ostrým tesákem za pasem mě mávnutím zve k hráčskému stolu ..."Vrchcáby čekají!" Ale já jsem tu hlavně proto, abych se pokusil zachytit ty prchavé okamžiky. Občas na to ale zapomínám a se svitem svící v očích se stávám součástí jiného století, jako bych vstoupil do obrazu nějakého starého vlámského mistra ...... Díky :o)

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek Housebroken consort Rond

Břevnovský klášter

Publikoval 24. 2. 2018 autor Martin. Štítky kultura.

Břevnovský klášter (plným názvem Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově) je nejstarší český mužský klášter, nacházející se v pražské čtvrti Břevnov. Založil jej roku 993 kníže Boleslav II. a pražský biskup Vojtěch. Od počátku v něm sídlí mnišská komunita benediktinů, která sem přišla z německého kláštera Niederaltaich. U příležitosti 1000. výročí založení kláštera roku 1993 povýšil papež Jan Pavel II. břevnovské opatství na arciopatství. Klášter jako celek s bazilikou svaté Markéty a s Markétskou zahradou je chráněn jako národní kulturní památka České republiky. Klášter má nejstarší tradici vaření piva v celé České republice. Navštívil jsem tuto úžasnou "živou" památku v rámci semináře a komentované prohlídky Bohumila Vurma (pragamystica.cz)

Břevnovský klášter Břevnovský klášter Břevnovský klášter
Břevnovský klášter - parkety ve tvaru Květ života Břevnovský klášter Břevnovský klášter

Krušné hory

Publikoval 11. 2. 2018 autor Martin. Štítky ze života.

…a přišla skutečná zima. Jako každý rok o jarních prázdninách mířím s rodinou do Krušných hor. Klínovec, Mariánská, Boží dar, Plešivec… perimetr mých každoročních toulek s fotoaparátem. A každý rok „najdu“ něco nového. Pod nohama křupe sníh, dech se mi v námraze sráží na vousech, zkřehlé prsty tisknou fotoaparát. Ale stojí to za to :o)

Klínovec Klínovec Klínovec
Boží Dar Boží Dar Boží Dar

Chudenínský rybník

Publikoval 6. 1. 2018 autor Martin. Štítky ze života.

Podivná zima se zase letos odehrává. Leden je bez ledu. V podhůří Šumavy u vesničky Chudenín je rybník. Obvykle se na něm v tuto dobu prohánějí bruslaři zabalení do šál a kulichů. Letos ne. Je deset stupňů nad nulou, svítí slunce, blankytně modrou oblohu křižují čáry letadel, rákosí se chvěje ve slabém vánku a rovná klidná hladina rybníka odráží, jako zrcadlo, všechno dění kolem. Příroda si nejspíš usmyslela, že udělá jaro už v lednu. :o)

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

««« «« 1 2 3 4 517 18 19 20 »» »»»

© Martin Patočka