Aktuálně

Štítky: akce, cesty, kultura, produktové, svatby, ze života

Valdek

Publikoval 22. 8. 2018 autor Martin. Štítky cesty, kultura.

Valdek je zřícenina raně gotického hradu ze třináctého století s mladšími dostavbami, nacházející se v CHKO Brdy, na jihozápadním postranním vrcholku kopce Berance. V roce 1346 byl hrad obléhán, od dob třicetileté války je pustý. Dochovaly se rozsáhlé části opevnění, věž a zbytky renesančně upraveného paláce z šestnáctého století. Pod hradem směrem k potoku se nachází kamenné moře.

„Hrad Valdek jest jeden z nejpamátnějších země České, 
a jméno jeho, spolu se jménem mohutného rodu, 
jasně skví se v dějinách naších.“        František Palacký

Valdek Valdek Valdek
Valdek Valdek

Brdy

Publikoval 20. 8. 2018 autor Martin. Štítky cesty.

Brdy jsou nejvyšší, ryze české, nehraniční pohoří naší republiky. Nejvyšším bodem je Tok s 865 m n. m., který je současně nejvyšším přirozeným vrcholem středních Čech. Střední Brdy v minulosti pokrýval vojenský výcvikový prostor, který byl pro veřejnost nepřístupný. V roce 2016 vojenský újezd Brdy zanikl a na jeho místě vznikla Chráněná krajinná oblast Brdy.

Brdy se staly letos cílem mého tradičního týdenního putování po Čechách. Nádherná příroda, východy a západy slunce, hluboké lesy i osvěžující rybníky. Ne nadarmo jsou Brdy už po mnoho let cílem českých trampů a turistů :o)

Plešivec, Brdy Plešivec, Brdy Plešivec, Brdy
Krkavčí skály, Brdy Jedřichova skála, Brdy Houpák, Brdy
Padrť, Brdy Padrťské rybníky, Brdy

Prázdniny v Telči 2018

Publikoval 5. 8. 2018 autor Martin. Štítky cesty, kultura.

36. ročník festivalu Prázdniny v Telči. Jezdím sem už od šestnácti let. Vždy alespoň na pár dní. Být zase u toho. Cítit to... :o) protože "Prázdniny v Telči nejsou festival, ale způsob života!" Koncerty, divadlo, toulky krásným městem za poledního žáru i o půlnoci, setkávání se s přáteli za dne v podloubích pohádkového města, i v noci v kempu u kytar ..... to všechno je pro mě Telč a léto v ní. Díky! :o)

Biginbrothers, telč Nezmaři, Telč Tony Joch & přátelé, Telč
Vojta Kiďák Tomáško, Telč Žalman a spol., Telč narozeninový Milan Medvěd Kolář, Telč
Pavel Žalman Lohonka, Telč Náměstí Zachariáše z Hradce, Telč Ulický rybník, Telč

Letní Brno

Publikoval 4. 7. 2018 autor Martin. Štítky cesty, ze života.

"Praha je nejmenším velkoměstem a Brno největším maloměstem." prohlásil jeden český herec. Navzájem se tak poštuchujeme, utahujeme si ze sebe, ale vlastně se máme rádi. Alespoň já to tak vnímám. Mám v Brně několik opravdu dobrých přátel, za kterými se alespoň 2x ročně jedu na pár dnů podívat. Poklábosit, popít, pobýt, objevit zase nějaké tajemství moravské metropole.

Prígl, Brněnská přehrada na Svratce Jurkovičova vila, Brno Petrov, Brno
Zastávka šaliny, Výstaviště, Brno VIDA! science centrum, Brno Rivec, Koupaliště Riviéra, Brno

Západy slunce nad Lipnem

Publikoval 22. 6. 2018 autor Martin. Štítky ze života.

Slunce putuje k západnímu obzoru. Vodní hladina se zklidňuje. Vítr utichá a přesto se citelně ochladilo. Už se dotklo vrcholků stromů. Poslední paprsky se blýskají v odrazu vodního zrcadla. Ztichli i ptáci. Nastává večer u Lipenské přehrady ... dobrou noc :o)

rybáři, Lipno Lipno Lipno
Lipno Lipno Lipno

Český Krumlov 2018

Publikoval 18. 6. 2018 autor Martin. Štítky cesty, ze života.

Český Krumlov patří mezi má nejmilejším města v Čechách. Mám ho spojený se spoustou vzpomínek z mládí. Českokrumlovský folkový festival v devadesátých letech. Vodácká zastavení při splouvání Vltavy. Toulky městem za poledne i o půlnoci. První lásky, které zmizely v proudu času, i přátelé, které mám do dnes. To všechno je pro mě Krumlov, do kterého se moc rád vracím .... Díky :o)

Český Krumlov Český Krumlov, Vltava Český Krumlov, Vltava
Český Krumlov, Vltava Český Krumlov, Vltava Český Krumlov

Folkové Podviní 2018

Publikoval 7. 6. 2018 autor Martin. Štítky akce, kultura.

Dokumentace každoročního festivalu folkové hudby v parku Podviní v Praze - Vysočanech. Skvělá akce, příjemná hudba a kolem spousta dobrých přátel...... radost fotit :o)

Ve čtvrtek v pět Jiří Dědeček Aleš Petržela s kapelou
Druhá tráva Robert Křesťan Hop Trop

Otava

Publikoval 2. 6. 2018 autor Martin. Štítky cesty, ze života.

Otava je zlatonosná řeka v západních a jižních Čechách, která bývala do konce 19. století srdcem a osou prastarého Prácheňského kraje. Je to levostranný přítok Vltavy, vznikající soutokem Vydry a Křemelné na Šumavě u Čeňkovy Pily. Délka toku činí 111,7 km. Je to také jedna z pravých vodáckých řek. Nejsou na ní takové davy jako na Vltavě a mimo sezónu na ní najdete více laminátových lodí než plastových :o)

Otava Otava Otava
Otava Otava Otava

Banát 2018

Publikoval 9. 5. 2018 autor Martin. Štítky cesty.

Banát. Poklidná krajina na jižním okraji Rumunska, kterou obeplouvá mohutný tok Dunaje. Jsou tu vysoké kopce porostlé většinou bukovými lesy i hluboká údolíčka vymletá nesčetnými potůčky a říčkami. Rozlehlé pastviny i velké plochy obdělaných políček. Jezdím do Banátu od roku 2001. Především za českými krajany, jejichž předkové sem přišli za prací před zhruba 200 lety a dodnes si zachovali kulturu i jazyk.  Za ta léta jsem zde poznal mnoho zajímavých lidí, kterých si vážím a mám je rád. Pana Kocmana z Eibenthálu, paní Pelnářovou z Bígru, manžele Pražákovi z Rovenska, Venu Piečka z Gerniku a hlavně Mariánku ze Svaté Heleny, kam se pokaždé vracím jako "domů". Ten kraj a ti lidé mi přirostli k srdci. Vím, že jsem tam letos v květnu nebyl určitě naposledy a s největší pravděpodobností se tam vydám hned příští rok ve stejnou dobu :o) .....zaujaly vás obrázky a chtěli byste to vidět na vlastní oči a něco zažít? Není problém, stačí se přidat!

Bigar, Banát Rovensko, Banát Rovensko, Banát
Kaňony Nery, Banát Banát Banát
Banát Banát Západ slunce nad Dunajem

Jihočeská zoologická zahrada Ohrada

Publikoval 14. 4. 2018 autor Martin. Štítky ze života.

Zoologická zahrada v areálu zámečku Ohrada, nedaleko Hluboké nad Vltavou, je sice malá, ale velice pěkně vedená. Při mé jarní návštěvě mě velice mile překvapila. Spousta nádherných zvířat, které jsem jinde neviděl ...a opět ... nikam neutíkají a krásně se fotí :o)

LVÍČEK ZLATÝ (LEONTOPITHECUS ROSALIA) Makak JEŘÁB PANENSKÝ (ANTHROPOIDES VIRGO)
ŽELVA BAHENNÍ (EMYS ORBICULARIS) SYSEL OBECNÝ (SPERMOPHILUS CITELLUS) KAKARIKI ŽLUTOČELÝ (CYANORAMPHUS AURICEPS)
HOLUB DOUPŇÁK (COLUMBA OENAS) TAMARÍN VOUSATÝ (SAGUINUS IMPERATOR) BAZILIŠEK ZELENÝ (BASILISCUS PLUMIFRONS)

««« «« 1 2 3 4 5 619 20 21 22 »» »»»

© Martin Patočka