Aktuálně

Štítky: akce, cesty, kultura, produktové, svatby, ze života

Kalendář 2018

Publikoval 23. 12. 2017 autor Martin. Štítky produktové.

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek

Advent v Praze

Publikoval 5. 12. 2017 autor Martin. Štítky ze života.

Začal advent. V Praze na Staroměstském náměstí se rozsvítil Vánoční Strom a zazněly koledy. Ze stánků zavonělo svařené víno a pečená šunka. Turisté i Pražané si začali ladit vánoční náladu. Spousta lidí si stěžuje na "davy" které tu musí člověk překonávat. Ale mně nevadí. Všichni se usmívají, povídají si, popíjejí, zpívají ...a je jim dobře. I mně je dobře a těším se na Vánoce! :o)

Staroměstské náměstí Staroměstské náměstí Staroměstské náměstí
Staroměstské náměstí Staroměstské náměstí Staroměstské náměstí

Moravské vinice

Publikoval 2. 12. 2017 autor Martin. Štítky cesty, ze života.

Již několik let jezdím, vždy v prosinci, s partou přátel na Moravu "do sklípku". Každý rok je to v něčem jiné. Nemyslím víno, to je pokaždé skvělé a chutné. Ale krajina se vždy chová jinak. Letos byla pod prvním sněhem a byla úchvatná. Toulám se mezi vinicemi u Bořetic pod Kraví horou a pod nohama křupe zmrzlý sníh a led. Od úst jde pára, ale sklenka vína zahřeje i na cestě :o)

Kraví hora u Bořetic Kraví hora u Bořetic Kraví hora u Bořetic
obrazek Kraví hora u Bořetic Kraví hora u Bořetic

Kokořínsko

Publikoval 18. 11. 2017 autor Martin. Štítky cesty, ze života.

Podzimní toulky Kokořínskem. Jezdím do těchto končin už mnoho let. První vandry, spaní pod převisy nebo v jeskyních, večerní ohně a spousta kamarádů. Krásné vzpomínky. Prastaré i nedávné. Hladím očima ta místa a je mi dobře.

Kokořínsko Kokořínsko Kokořínsko
Kokořínsko Kokořínsko Kokořínsko, Pokličky
Hrad Kokořín Hrad Kokořín Hrad Kokořín

Liberec

Publikoval 6. 11. 2017 autor Martin. Štítky cesty.

Liberec (německy Reichenberg) je statutární město na severu Čech a krajské město Libereckého kraje. Má přes 103 tisíc obyvatel a je tak pátým největším městem České republiky (třetím v Čechách).

Liberecká městská hromadná doprava se skládá ze systému autobusových a tramvajových linek, které provozuje Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a.s. (do 21. října 2010 pod názvem Dopravní podnik města Liberce). Centrálním místem je terminál MHD ve Fügnerové ulici.

Navštívil jsem Liberec jako fotograf produkční firmy České televize, která zde připravuje dokument o úzkorozchodné tramvajové lince z Liberce do Jablonce. Jelikož jsem sám zaměstnancem Pražského Dopravního podniku, byla pro mě tato návštěva dvojnásob zajímavá :o)


Liberec, 1. máje Dopravní podnik měst Liberce a Jablonce nad Nisou, a. s. Úzkorozchodná trať Liberec - Jablonec
Úzkorozchodná trať Liberec - Jablonec Úzkorozchodná trať Liberec - Jablonec Liberec, Terminál MHD Fügnerova
Liberec, radnice Liberec, Hotel Praha Liberec, Divadlo F. X. Šaldy

Obecní dům

Publikoval 4. 11. 2017 autor Martin. Štítky kultura.

Obecní dům (původním názvem Obecní dům Král. hl. města Prahy, nazývaný též např. Obecní dům u Prašné brány nebo Reprezentační dům hlavního města Prahy) čp. 1090 je jedna z nejznámějších secesních staveb v Praze. Na místě dnešního Obecního domu stála původně rezidence českých králů, Králův dvůr. Obecní dům vstoupil dvakrát do historie československé státnosti: 28. října 1918 zde byla vyhlášena samostatnost Československa a v listopadu 1989 zde proběhla první setkání dosavadní komunistické vlády s představiteli Občanského fóra v čele s Václavem Havlem. Málokoho tedy překvapí, že vznik tohoto domu i jeho historie je úzce spjatá s polotajnou organizací Svobodných zednářů. Po jejich odkazu a symbolech jsem pátral při komentované prohlídce a semináři Bohumila Vurma.

Obecní dům Obecní dům, cukrárna Obecní dům
Obecní dům Obecní dům Obecní dům
Obecní dům Obecní dům Obecní dům
Obecní dům Obecní dům Obecní dům, výtah

Týnský chrám

Publikoval 4. 11. 2017 autor Martin. Štítky kultura.

Kostel Matky Boží před Týnem (lidově Týnský chrám, nebo kostel Panny Marie před Týnem) se nachází na Starém Městě pražském v blízkosti Staroměstského náměstí. Jeho stavba probíhala od poloviny 14. století do prvních desetiletí 16. století. Patří mezi umělecky nejvýznamnější pražské kostely a to jak po stránce architektonické, tak svým dochovaným vnitřním mobiliářem. Jeho západní průčelí obrácené k náměstí tvoří jednu z nejznámějších dominant Prahy. Přední část kostela s portálem směřujícím do náměstí je obestavěna předsunutou zástavbou dvou domů, jedním z nich je Týnská škola.

Procházím tichým chrámem se zatajeným dechem. Jen malá skupinka posluchačů výkladu Bohumila Vurma, historika a badatele nad tajemnem. Procházka historií …s fotoaparátem po ruce :o)

Kostel Matky Boží před Týnem Kostel Matky Boží před Týnem Kostel Matky Boží před Týnem
Kostel Matky Boží před Týnem Kostel Matky Boží před Týnem Kostel Matky Boží před Týnem
Kostel Matky Boží před Týnem Kostel Matky Boží před Týnem Kostel Matky Boží před Týnem

Hradec Králové

Publikoval 27. 10. 2017 autor Martin. Štítky cesty.

Hradec Králové je statutární město na východě Čech a metropole Královéhradeckého kraje. Leží na soutoku Labe s Orlicí a je součástí hradecko-pardubické aglomerace. Žije zde přes 92 tisíc obyvatel.

Zastavil jsem se v Hradci s rodinou cestou do Orlických hor. Prošel městem, sledoval ruch na ulicích, ochutnal místní pivo a vnímal podzimní atmosféru zajímavého města. Bylo mi fajn a fotoaparát byl se mnou :o)

Hradec Králové Hradec Králové, Žižkovy sady Hradec Králové, Žižkovy sady
Hradec Králové, grafiti Hradec Králové, bývalá synagoga na třídě ČSA Hradec Králové, Velké náměstí

Trojský zámek

Publikoval 17. 10. 2017 autor Martin. Štítky akce, cesty, kultura.

Zámek Troja (známý též jako Trojský zámek) je barokní stavba v pražské městské části Troja postavená v letech 1679–1685 hrabětem Václavem Vojtěchem ze Šternberka jako letní sídlo kde pobýval zde se svou chotí Klárou a dcerou. Nachází se na pravém břehu řeky Vltavy, v jeho areálu se nalézá také několik hospodářských stavení, včetně konírny. K zámku patřila i vinice a kaplička svaté Kláry, která je dnes součástí Botanické zahrady. Objekt zámku je obklopen rozsáhlou zámeckou zahradou s mnoha okrasnými i ovocnými stromy a malým přírodním bludištěm.

Procházím se sály zámku, zkoumám detaily fresek a soch a zaujatě poslouchám odborný výklad historika, znalce umění a vína a charismatického vypravěče Bohumila Vurma, jehož komentované prohlídky Trojského zámku jsem právě účastníkem. Skvělý zážitek :o)

Trojský zámek Trojský zámek Trojský zámek
Trojský zámek Trojský zámek, Tartar Trojský zámek, Tartar
Trojský zámek, Trojský zámek, bludiště Trojský zámek

Jizerskohorské bučiny

Publikoval 14. 10. 2017 autor Martin. Štítky cesty, ze života.

Podzimní víkend plný slunce babího léta v podhůří Jizerských hor. Barevné hřebeny bukových lesů. Bublající potoky, strmě padající v nádherných vodopádech. Úžasné výhledy z vrcholků skal. Slunce, proplétající se skrze větve stromů a barvící závěje listí do všech odstínů zlaté. To jsou chvíle, kdy duše fotografa jásá a přede ...vlastně ...nejen fotografa :o)

Cesta všech barev Jizerskohorské bučiny Jizerskohorské bučiny, Ořešník
Jizerskohorské bučiny, Ořešník Jizerskohorské bučiny, Ořešník Jizerskohorské bučiny
Jizerskohorské bučiny Jizerskohorské bučiny Jizerskohorské bučiny

««« «« 1 2 3 4 5 617 18 19 20 »» »»»

© Martin Patočka