Aktuálně

Štítky: akce, cesty, kultura, produktové, svatby, ze života

Rockové Podviní 2015

Publikoval 10. 9. 2015 autor Martin. Štítky kultura.

Šestnáctý ročník festivalu alternativní a nezávislé scény PODVINÍ 2015 v Praze Vysočanech. Tradiční akce, dravá hudba, známé i (pro mě) nové kapely ...... a radost fotit :o)

Andrej Polanský & Emul Langmann Please the Trees DUNAJská vlna
BBP BBP Lenka Dusilová a Baromantika

KEFÍR 2015

Publikoval 5. 9. 2015 autor Martin. Štítky akce, kultura.

Festival Kefír je fenomén! Ač se konal už třetí ročník, zavítal jsem na něj letos s rodinou poprvé. Po vstupu do areálu parku zámku Kačina u Kutné Hory jsem otevřel údivem pusu a zavřel jsem ji až při odchodu :o). Pořadatelé, v čele s kapelou Kašpárek v rohlíku, nazývají Kefír Mezinárodním bejbypankovým festivalem pod širým nebem. Neuvěřitelně barevná a živá směsice hudby, divadla, nejrůznějších workshopů a zábavných nápadů pro děti i dospělé. Uznale tleskám a doufám, že se tu příští rok objevím zase! :o)

Kačina DEUS EX MACHINA DEUS EX MACHINA
maxi bicí souprava STRANGE FRUIT - SWOON! MONKEY BUSINESS - FUNKY PARADISE
MONKEY BUSINESS - FUNKY PARADISE polštářová bitva POSTELE S NEBESY - čtení - Oldřich Navrátil
POSTELE S NEBESY - čtení - Simona Babčáková POSTELE S NEBESY - čtení - Tomáš Měcháček Loutkové divadlo Karromato
THE SWEET LIFE SOCIETY Kašpárkovi pomocníci Hasiči bdí

Ve slunci

Publikoval 21. 8. 2015 autor Martin. Štítky ze života.

...slunce zapadá. Oblohu křižují stopy letadel. Modrá střídá žlutou a oranžovou. Ještě chvíli porážejí temnotu noci, která se ale nevyhnutelně blíží. Do té záře vstupuje ženská postava. Je v tom cosi magického. Silueta ženy na zářícím nebi, které patří zapadajícímu slunci.

Prosba dlouholeté kamarádky.

"Udělej mi, prosím, pár fotek.."

"Jistě, moc rád.." :o)

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

Beskydy a Javorníky

Publikoval 19. 8. 2015 autor Martin. Štítky cesty.

Krajina na pomezí Moravy a Slovenska. Vysoké kopce, hluboké lesy i pastviny. Stinná údolí i dech beroucí výhledy daleko do kraje. Boty ukrajují kilometry a batoh těžkne, ale to nevadí, vždyť proto jsem tady. S partou kamarádů na každoročním velkém týdenním vandru. A jak jinak - s fotoaparátem na krku :o)

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

Prázdniny v Telči 2015

Publikoval 26. 7. 2015 autor Martin. Štítky akce, kultura.

33. ročník festivalu Prázdniny v Telči. Jezdím sem už od šestnácti let. Vždy alespoň na pár dní. Být zase u toho. Cítit to... :o) protože "Prázdniny v Telči nejsou festival, ale způsob života!" Koncerty, divadlo, toulky krásným městem za poledního žáru i o půlnoci, setkávání se s přáteli za dne v podloubích pohádkového města, i v noci v kempu u kytar ..... to všechno je pro mě Telč a léto v ní. Díky! :o)

Náměstí Zachariáše z Hradce Michal Horáček Lenka Nová, František Segrado, Ruth Horáčková
Tradish (Dánsko) Sliotar (Irsko) Divadlo Cylindr
X-Tet Milan Medvěd Kolář Antikvartet Dušana Vančury
Hradišťan

Kutná Hora

Publikoval 15. 7. 2015 autor Martin. Štítky cesty, ze života.

Jak Dole tak i Nahoře.

Začínám Dole, uprostřed temnoty. Hoří tu svíce a je tu ticho. Mihotavé světlo se odráží od gotické klenby a od …kostí. Je jich tu spousty. Tisíce. Ale necítím strach ani bázeň. Vnímám klid a vyrovnanost. Smíření. Se Smrtí i s Životem.

S budováním hřbitovní kaple Všech svatých v Sedleci u Kutné Hory se začalo na počátku 14. století. Dvouvěžová hřbitovní kaple s kostnicí měla dvě podlaží. Nahoře se nacházela kaple a ve spodním patře kostnice. V roce 1421 byla stavba zasažena ničivým požárem založeným husity. Po zrušení hřbitova na konci 15. století byly exhumované kosti uloženy vně i uvnitř podzemní kaple, kde je poloslepý sedlecký mnich v roce 1511 seskládal do velkých pyramid a v roce 1710  Jan Blažej Santini – Aichel v duchu barokní gotiky navrhl z kostí i ostatní výzdobu.

Kráčím vzhůru. Po kamenných schodech. Po té těžší části Cesty. Zdola Nahoru. Od Temnoty ke Světlu. Zakláním hlavu a ztrácím dech z té výšky nad sebou, která se proplétá mezi gotickými tiárami ohromné stavby až k nekonečné hvězdné obloze nad ní. Strašidelné chrliče střeží mystérium stavitelů katedrál. Temnota mizí, přichází světlo. Po noci den. A stále dokola. V Kruhu. Hledím do úchvatné klenby a usmívám se. Všechno je, jak být má.

Chrám svaté Barbory je římskokatolický filiální kostel v Kutné Hoře, jehož stavba započala roku 1388. Z architektonického hlediska se jedná o pětilodní gotickou katedrálu. Důvod jeho výstavby je zcela unikátní. Nebyl totiž vystavěn na popud některé církevní instituce, nýbrž byl od počátku zamýšlen jako veliká reprezentativní stavba iniciovaná bohatými kutnohorskými měšťany. Podle kanonického práva měl původně status pouhé kaple. Architektonicky ovšem směle konkuroval pražské katedrále. Vyjadřuje dobové napětí mezi Prahou a Kutnou Horou a také mezi Kutnou Horou a sedleckým klášterem, na jehož pozemku bylo město vybudováno a jehož vlivu, ač bylo městem královským, podléhalo. Proto byl kostel také vybudován za městskými hradbami na pozemku pražské kapituly. Od roku 1995 je zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO.

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

Folkové Podviní 2015

Publikoval 4. 6. 2015 autor Martin. Štítky kultura.

Dokumentace každoročního festivalu folkové hudby v parku Podviní v Praze - Vysočanech. Skvělá akce, příjemná hudba a kolem spousta dobrých přátel...... radost fotit :o)

A Hop Trop slavili 35 let, tak všechno nejlepší, pánové!!

Podviní SCARABEUS ZTRACENÉ ILUZE
AG FLEK PAVLÍNA JÍŠOVÁ a přátelé HOP TROP

Banát 2015

Publikoval 30. 5. 2015 autor Martin. Štítky cesty.

Banát. Poklidná krajina na jižním okraji Rumunska, kterou obeplouvá mohutný tok Dunaje. Jsou tu vysoké kopce porostlé většinou bukovými lesy i hluboká údolíčka vymletá nesčetnými potůčky a říčkami. Rozlehlé pastviny i velké plochy obdělaných políček. A tady, tisíc kilometrů od rodných Čech, se vám náhle stane, že přijdete do vesnice a usměvavá vesnická panímáma vám řekne : „Dobrý den, odkudpak jdete?“ Ano je to tak, tady na jihu Rumunska je několik vesnic, kde se domluvíte česky.

Jezdím do Banátu už několik let. Za českými krajany, za přírodou a zážitky, které nikde jinde nenajdete a neprožijete. Ten kraj mi přirostl k srdci. Vím, že jsem tam letos v květnu nebyl určitě naposledy a s největší pravděpodobností se tam vydám hned příští rok ve stejnou dobu :o) .....zaujaly vás obrázky a chtěli byste to vidět na vlastní oči? Není problém, stačí se přidat!

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek

Herkulovy lázně

Publikoval 27. 5. 2015 autor Martin. Štítky cesty.

Herkulovy lázně (rumunsky Băile Herculane), je rumunské město v župě Cara-Severin. Je známo především starobylými římskými lázněmi. Dostalo své jméno podle legendy, jež praví, že Herkules si vyléčil rány, které mu způsobila Hydra, koupelí v místních pramenech.  První lázně zde zřídily římské legie, které obsadily starodávnou Dacii. Ad Aquas Herculi Sacras nebo-li Svatá voda Herkulova léčila nejen vojáky, ale také římské úředníky a aristokraty. Pozdější nadvláda Turků a Rakušanů památky na toto období sice překryla jinými stavbami, ovšem dodnes se například v hotelu Roman můžete vykoupat v bazénku, který je dva tisíce let starý. Při vykopávkách se v okolí našlo i šest Herkulových soch. Bronzová kopie jedné z nich dodnes zdobí historické náměstí obklopené chátrajícími lázeňskými paláci. Největší rozkvět zažily lázně v dobách habsburského mocnářství. Kousek od města byla dokonce jedna ze zastávek slavného Orient expresu (nádraží je přímo u důležité silnice E70, která spojuje západ země s Bukureští). Po rozpadu monarchie však začaly lázně upadat a komunistická éra jejich osud téměř zpečetila.

Při procházce lázeňským údolím mi okamžitě přichází na mysl osud chátrajících lázní Kyselka u nás doma. Stav budov je velice podobný, i když tady v Rumunsku je občas vidět snaha o záchranu po štítkem dotací EU. Určitě jsem tu nebyl naposledy, takže osud téhle památky budu i nadále sledovat.

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

Istanbul - Hagia Sofia

Publikoval 19. 4. 2015 autor Martin. Štítky cesty, ze života.

Hagia Sofia čili chrám Boží Moudrosti je byzantský chrám z let 532–537 v zátoce Zlatý roh v Istanbulu, jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa. Původní křesťanská svatyně s centrální kupolí a sídlo patriarchy byla po dobytí Konstantinopole Osmany (1453) upravena na mešitu. V roce 1934 byla v rámci Atatürkových reforem sekularizována, od té doby slouží jako muzeum. Téměř tisíc let (do dokončení katedrály v Seville v roce 1520) byla největší katedrálou na světě.

Skoro nedýchám. Pomalu se proplétám davem, který ale téměř nevnímám. Pod nohama cítím staletou dlažbu a nad hlavou nesmírný prostor ohromného dómu. Pocit křídel se střídá s tíží, která tlačí k zemi. Ve vzduchu je napětí, které zároveň uvolňuje i poutá. Nikdy jsem na svých cestách tak silně necítil osobnost a sílu nějaké stavby. Automaticky zaostřuji a mačkám spoušť fotoaparátu. Brní mě konečky prstů. Přemýšlím nad historií a začínám rozumět té věčné tahanici různých ideologií o kontrolu nad tímhle místem. Je dobře, že z Hagii Sofii udělal Atatürk muzeum. Takhle „silná“ stavba by neměla sloužit jen jedné víře.

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

««« «« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1117 18 19 20 »» »»»

© Martin Patočka