Aktuálně

Štítky: akce, cesty, kultura, produktové, svatby, ze života

Istanbul - lidé

Publikoval 18. 4. 2015 autor Martin. Štítky cesty, ze života.

Istanbul mi trochu připomíná bájný Babylon. Směsice jazyků, kultur, náboženství, ras ... Když se na chvíli zastavíte a začnete to cíleně vnímat, přechází z toho zrak a motá se hlava :o) Procházím ulicemi, vstupuji do chrámů, plavím se po Bosporu, piji čaj v tavernách, zasněně hledím do poledního slunce i do půlnoční oblohy. A všude potkávám lidi. Fascinují mě. Snažím se je pozorovat, ale nezírat. Já jsem tu na návštěvě, oni doma, musím tedy opatrně. A vždycky předtím než zmáčknu spoušť u fotoaparátu, hledám oční kontakt a "svolení" jestli mohu. Většinou je mi odpovědí úsměv a kývnutí. A nebo se přede mnou odehrává scéna, kdy na "žádost" není čas. Rychle zdvihnu objektiv a "vystřelím". Cítím se pak tak trochu jako zloděj okamžiku, ale snad mi to ti lidé odpustí :o) .....Alejkum Salam lide Istanbulský!

Ranní čaj před obchodem Rituální očista nohou před modlitbou Mládež si krátí volnou chvíli před modlitbou
Ženy v parku u mešity Dívky v parku Egyptský bazar
Občerstvení na tržišti Na ulici Grand bazar
Turisté před mešitou Rybáři na Galatském mostě Istanbulské slumy
Tančící darviši Prodavač kaštanů Večerní hry dětí

Istanbul - město

Publikoval 17. 4. 2015 autor Martin. Štítky cesty.

Istanbul... Konstantinopol... Cařihrad... Byzantion. Málokteré město na světě prošlo za svoji historii takovými proměnami jako tato křižovatka kultur na hranici Evropy a Asie. Oba kontinenty spojuje a zároveň rozděluje úžina Bospor. Její název znamená „Ten s úzkým hrdlem“. Hloubka průlivu činí 118 metrů a dlouhý je 31,5 kilometrů. Tato mořská cesta spojuje Černé moře s Marmarským. Podle pověsti přepluli Bospor jako první Argonauti hledající zlaté rouno.

Toulám se tímhle tajemným městem a nasávám atmosféru. Úzké uličky, rušné bazary, velkolepé chrámy. Vůně kadidla, moře a pečeného kebabu. Z minaretů zní volání muezínů k modlitbám, z bazarů zas křik trhovců vychvalujících své zboží. Město je neuvěřitelně živé. Hýří barvami, zvuky a vůněmi. ...a hlavně velmi silným Geniem Loci, starobylým duchem tohoto místa. Tepe. Pulzuje. A když se člověk zaposlouchá, uslyší jak vypravuje. O válkách a krvi, o moudrosti a velkoleposti, ale v současné době hlavně o toleranci a porozumění mezi lidmi různých vyznání i ras, kteří v Istanbulu žijí. Díky za to vyprávění .....Salam Alejkum.

Mešity Rustem Pasa a Suleymanie Istanbulská universita Zlatý roh
Suleymanova mešita Valensův aquadukt Mešita Yeni
Modrá mešita Vstup do Modré mešity Egyptské obelisky
ulička Cisterna Yerebatan Paláce Topkapi
Interiér Modré mešity Modrá mešita Galatská věž
Galatský most Hagia Sophia Modrá mešita

Rondí ples

Publikoval 7. 3. 2015 autor Martin. Štítky akce, kultura.

Ples se vším všudy! Akustická, dobová hudba, nejoblíbenější tance 16. a  17. století, krásné prostory mázhausu Novoměstské radnice v Praze, dobové recepty i nápoje a především veliká společenská událost…

"Rond" je pestré společenství lidí s bohatou taneční, divadelní, hudební či šermířskou minulostí, které pojí společná touha dělat starý tanec jinak, než bylo v našich krajích doposavad zvykem. Lidí, kterým nevadí číst čtyři sta let staré taneční spisy v originále, kterým nepřipadá jako ztráta času vyrábět dvacet hodin knoflíky, kterým nepřijde nepřiměřené pracovat dva roky na jednom vystoupení, a kterým tanec na kožené podrážce nenahání hrůzu. (http://blog.rond.cz/)

Bylo mi ctí a velkým potěšením 5. rondí ples prožít a fotograficky zdokumentovat! Díky :o)

obrazek obrazek obrazek
ROND renesanční fotograf :o) obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

Vítání Lukáše Bauera

Publikoval 4. 3. 2015 autor Martin. Štítky akce.

Stříbrný medailista z mistrovství světa v běhu na lyžích Lukáš Bauer dal svým sousedům i fanouškům v Božím Daru příležitost ke slavnostnímu uvítání. Místní i přespolní fanoušci připravili v krušnohorském městečku, kde Lukáš Bauer už řadu let žije a trénuje, přivítání hodné mistra. Na náměstí před božídarskou radnicí jej přišlo pozdravit několik stovek příznivců. Mezi gratulanty nechyběl ani starosta Božího Daru - Jan Horník a olympijská medailistka v běhu na lyžích z roku 1972 Helena Šikolová - v současné době tchýně Lukáše Bauera. Atmosféra byla skvělá! Já i můj fotoaparát jsme byli u toho :o).

Jan Horník - starosta Božího Daru Lukáš Bauer Lukáš bauer
Lukáš Bauer s rodinou Helena Šikolová Lukáš Bauer s medailíLedová atletika

Publikoval 8. 2. 2015 autor Martin. Štítky akce.

Mrzne. Na střeše obchodního centra Harfa v Praze je slyšet řev motorových pil a škrabání železných dlátek a pilníků. Pod rukama svérázných umělců vznikají sochy ...z ledu. Pravidelné ledové kvádry se mění v postavy české atletiky. Úžasná podívaná! Festival ledových soch je jedna z největších akcí svého druhu v Čechách. Koná se zde v Harfě už počtvrté. Tématem letošního ročníku je Ledová atletika. Přijďte se rychle podívat ...než to roztaje :o) ...stojí to za to!

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazekZima v Českém lese

Publikoval 17. 1. 2015 autor Martin. Štítky ze života.

Letošní zima je opět taková zvláštní. Tedy, zvláštní oproti "klasické" zimě Ladovské. Kráčím mlžným lesem. Ve vzduchu je cítit opravdu silnou vlhkost. Sráží se mi na obličeji v malinkých kapičkách. Pod nohama křupe slabý poprašek právě zmrzlého sněhu, který ale zase rychle taje, protože je nad nulou. Je tu ticho a klid. A přece, odněkud z dálky, je slyšet slabé trylkování nějakého zmateného opeřence.

Lednový Český les pod zříceninou hradu Přimda. :o)

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

Novoroční ohňostroj 2015

Publikoval 1. 1. 2015 autor Martin. Štítky ze života.

Přiblížila se šestá hodina večerní a na terase jednoho výškového domu v Praze, se zatajeným dechem, hledí skupinka dospělých i dětí směrem k Letenské pláni. Je prvního ledna. Začal Nový rok 2015. První ohnivý květ ozářil oblohu ...

Krásný nový rok všem! :o)

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

Neratov

Publikoval 30. 12. 2014 autor Martin. Štítky cesty.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie je barokní kostel z první třetiny 18. století, stojící nad vsí Neratov v Orlických horách. Na konci druhé světové války vyhořel, když Rudá armáda zkoušela, jestli ho její děla dokáží „přestřelit“…nedokázala. Jeho torzo poté chátralo. Po roce 2000 byl však velmi zajímavě rekonstruován a osazen částečně prosklenou střechou. Když někdy pojedete kolem, určitě si návštěvu Neratovského kostela nenechte ujít. Stojí za to nejen ojedinělou formou opravy střechy, ale především velmi zvláštní atmosférou.

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obec Neratov

Kalendář 2015

Publikoval 10. 12. 2014 autor Martin. Štítky produktové.

V případě zájmu si napište o verzi vhodnou pro tisk. Rád pošlu :o)

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek

17.11.2014

Publikoval 17. 11. 2014 autor Martin. Štítky ze života.

17. listopadu 1989 jsem nebyl na Národní třídě. Bylo mi 17 let a měl jsem rande na opačném konci Prahy. Měl jsem povědomí o tom, co se děje, dané především výchovou a poslechem Hlasu Ameriky, ale uznejte, že v sedmnácti byly pro mnohé z nás důležitější věci než "bojovat s režimem". Ale dny a týdny následující po "masakru na Národní třídě", mě pohltily stejně jako většinu mých vrstevníků.

Uplynulo 25 let a já kráčím po Národní třídě. Všude je plno lidí. Pamětníků těch dnů, i těch, kteří tenkrát ještě nebyli na světě. Jedni vzpomínají, druzí poslouchají ...a učí se Nezapomínat.

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

««« «« 1 2 3 46 7 8 9 10 11 1217 18 19 20 »» »»»

© Martin Patočka