Aktuálně

Štítky: akce, cesty, kultura, produktové, svatby, ze života

Caorle

Publikoval 18. 6. 2012 autor Martin. Štítky cesty.

Caorle je italské město v provincii Venezia v oblasti Benátsko. Nachází se mezi ústími řek Livenza a Lemene u Jaderského moře. Je oblíbeným přímořským letoviskem, ale davy turistů tu nejsou zdaleka tak velké jako jinde. Nádherné je historické "Srdce města", ve kterém se nachází dóm, a z nějž vede množství malých uliček které směřují k náměstíčkům a k Rio terà. Pokud se vydáte ulicí Sant'Andrea, narazíte na stejnojmennou čtvrť tvořenou uličkami, které mají názvy ryb (koneckonců to jsou hlavní místní produkty). Ať už se budete městem toulat ve dne, nebo v noci, snad si vás získá svou atmosférou stejně, jako mě :o)

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

Folkové Podviní 2012

Publikoval 7. 6. 2012 autor Martin. Štítky akce, kultura.

Dokumentace každoročního festivalu folkové hudby v parku Podviní v Praze - Vysočanech. Skvělá akce, příjemná hudba ...... radost fotit :o)

Podviní Tlupa Tlap Václav Koubek
Martina Trchová Trio Petr Kalandra Memory Band Oskar Petr
Nezmaři Miki Ryvola

Banát

Publikoval 1. 6. 2012 autor Martin. Štítky cesty.

Nad kopce se vyhouplo slunce. Odrazilo se od hladiny Dunaje a začalo vysoušet ranní rosu na stéblech trávy. Na křižovatce polních cest stojí kamenný kříž a na něm železný Kristus. Přes rameno kříže je přehozený svazek suché kukuřice. Po cestě plné výmolů se od Svaté Heleny kodrcá do vršku žebřiňák tažený statnou kobylou. Na kozlíku sedí pán v černých kalhotách a bílé košili. Starý plstěný klobouk mu stíní oči před vycházejícím sluncem. Za ním sedí žena a rukou přidržuje zemědělské nářadí, aby nespadlo pod nohy mladého hříběte, které skotačivě běží za vozem. Je všední den. Jedou na pole.

Tak to je Banát. Poklidná krajina na jižním okraji Rumunska, kterou obeplouvá mohutný tok Dunaje. Jsou tu vysoké kopce porostlé většinou bukovými lesy i hluboká údolíčka vymletá nesčetnými potůčky a říčkami. Rozlehlé pastviny i velké plochy obdělaných políček. A tady, tisíc kilometrů od rodných Čech, se vám náhle stane, že přijdete do vesnice a usměvavá vesnická panímáma vám řekne : „Dobrý den, odkudpak jdete ?“ Ano je to tak, tady na jihu Rumunska je několik vesnic, kde se domluvíte česky.

Jezdím do Banátu už několik let. Za českými krajany, za přírodou a zážitky, které nikde jinde nenajdete a neprožijete. Ten kraj mi přirostl k srdci. Vím, že jsem tam letos v květnu nebyl určitě naposledy :o)

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

Svěcení Kapličky Sv. Jana Nepomuckého

Publikoval 12. 5. 2012 autor Martin. Štítky akce.

Po několikaletém úsilí se to konečně povedlo. Kaplička Sv. Jana Nepomuckého v obci Zderaz na Rakovnicku je opravená. V sobotu 12.5. 2012 proběhlo slavnostní vysvěcení kapličky. Veliká gratulace všem, kteří se o to zasloužili (více na www.zderaz.cz)

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

Jaro v Orlických horách

Publikoval 29. 4. 2012 autor Martin. Štítky cesty.

Na pláních fičí vítr a po lesních cestách se ještě rozprostírá mokrý sníh. Slunce už ale neúprosně rozpouští ledové krystalky. Všude to bublá a zurčí. Stovky malých potůčků se vlévá do Divoké Orlice. Ptáci staví hnízda a přitom zpívají jako o život. Lány rozkvetlých bledulí a orsejů. Chuť mladého medvědího česneku na jazyku. To je Jaro na horách, zvaných Orlické :o)

jarní louky Orlické Záhoří podvečer
bublání a zurčení ...když jarní tání cesty sněhu zkříží... lány bledulí
medvědí česnek

Svatba Libeň

Publikoval 17. 3. 2012 autor Martin. Štítky svatby.

Svatba manželů Binderových na Libeňském zámečku v Praze. Spousta úsměvů a dobré nálady. Netradiční pojetí v dobových kostýmech. Přeji hodně štěstí a lásky na společné Cestě! :o)

obrazek obrazek obrazek

STONEHENGE

Publikoval 5. 3. 2012 autor Martin. Štítky cesty, ze života.

Stojí asi 80 km od Londýna. Jeho stavba se prý datuje dva tisíce let před naším letopočtem. Když jsem se ocitl v jeho blízkosti, skoro jsem nedýchal. Splnil se mi dětský sen. Pomalu ho obcházím. Nevnímám komerční ruch kolem. Jsem jenom já a Kruh. Cítím ho. Není to moc silné, ale je "to tam". Škoda, že se nesmím dotknout. :o) Tak zvedám k oku fotoaparát a snažím se zachytit alespoň něco z té kamenné krásy. Přilétla stříbrooká kavka a prohlíží si mě. Moudře kývne, abych už šel. Poslechnu. Třeba to byl čaroděj Merlin :o)

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek Merlin

Londýn

Publikoval 2. 3. 2012 autor Martin. Štítky cesty, ze života.

Město nad řekou Temží. Moderní architektura i starobylé paláce. Hlučné ulice i tiché parky. Pod zemí hučí metro a nahoře se hemží modré taxíky, červené patrové autobusy, ale i kočáry tažené koňmi. Lidé všech barev i charakterů. To je Londýn. Strávil jsem v něm 6 dní a bylo to úžasné. Fotoaparát nezahálel :o)

moderní hrady Tower Bridge Most tisíciletí
Parlament v pohybu Modré oko Londýna
Soho Speakers Corner v Hyde Parku na ulici...
Hyde Park Hyde Park Hyde Park

Ledové čarování

Publikoval 14. 2. 2012 autor Martin. Štítky ze života.

Polovina února v Jizerských horách. Teplota klesla pod dvacet stupňů Celsia. Voda, prýštící ze skal, se začala měnit v led. Není to lecjaká proměna. Bizarnost a pestrost tvarů bere dech, který mi lehce přimrzá na vousech. Klečím ve sněhu před malou skalní průrvou a prsty na fotoaparátu křehnou. Díky za tahle kouzla, čarodějko vodo :o)

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

Novoroční ohňostroj

Publikoval 1. 1. 2012 autor Martin. Štítky ze života.

Stojím na střeše výškové budovy uprostřed Prahy. Je těsně po půlnoci, prvního ledna roku 2012. Nad Vltavou rozkvétají zářivé obrazce novoročního ohňostroje. Automaticky nastavuji fotoaparát, mačkám spoušť, letmo kontroluji průběžné výsledky své snahy o zachycení světelného divadla. Myšlenky se mi trochu oddělují od nacvičené práce a poletují si někde v povětří mezi jiskrami rachejtlí, které hasnou ve tmě, aby udělaly místo novým. Přišel nový rok 2012. Někdo se ho bojí, někdo se na něj těší. Někdo čeká konec světa, někdo se raduje nad vidinou zrození světa nového. A někomu je to třeba úplně jedno. V záplavě nejrůznějších novoročních přání mě zaujalo jedno, které je snad lékem na všechny strachy a obavy. Do nového roku vám všem přeji blízkost lidí, na kterých vám záleží....

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

««« «« 1 2 3 411 12 13 14 15 16 17 18 19 20 »» »»»

© Martin Patočka